Buhari drops Mamora, Oguntade from list of ambassadorial nominees

0
86
sl

ABUJA, JANUARY 12, 2017 – President Muhammadu Buhari resubmitted names of non-career ambassadorial nominees to the Senate on Thursday, two months after the legislature rejected his first list.

sl

Senator Olorunmimbe Mamora and George Oguntade, a retired Supreme Court Judge, are two of the well-known figures dropped by Buhari.

Also, Adegboyega Ogunwusi, an elder brother of the Ooni of Ife, Enitan Ogunwusi, was also dropped.

It was learnt that the governors and ministers on the platform of the All Progressives Congress (APC) had last year complained that the earlier nominees were drawn from their respective states without consultations with them.

After Senate President Bukola Saraki read the new nominees on Thursday, Abuja Senator, Phillip Aduda thanked Buhari for nominating an indigene of Abuja this time.

Dr Eniola Ajayi, a former Commissioner for Education, as well as Environment, under Dr. Kayode Fayemi, and House of Reps Candidate (APC 2015), also made the list. He replaced Mr. Ayodele Ayodele, also from Iyin Ekiti.

Mr. Aduda protested the non-inclusion of any FCT indigene when the earlier list was submitted to the Senate in October last year.

Full List of the new nominees as read by Senator Saraki:

Uzoma Eminike (Abia)

Aminu Lawal (Adamawa);

Godwin Umoh (Akwa Ibom);

Christopher Okeke (Anambra);

Yusuf Maitama (Bauchi);

Baba Maigudu (Bauchi);

Stanley Douye (Bayelsa);

Stephen Uba (Benue);

Baba Ahmed Gida (Borno);

Utobong Asuquo (Cross River);

Frank Ofegina (Delta);

Joda Udoh (Ebonyi);

Yagwe Ede (Edo);

Eniola Ajayi (Ekiti);

Chris Eze (Enugu);

Sulieman Hassan (Gombe);

Sylvanus Usofo (Imo);

Aminu Dalhatu (Jigawa);

Ahmed Bamilli (Kaduna);

Deborah Yahaya (Kaduna);

1.Abdulkadir (Kano);

Haruna Arungungu (Kano);

Musa Udo (Katsina),

Mohammed Rimi (Katsina);

Tijani Bande (Kebbi);

1.Aliu (Kogi);

Nurudeen Mohammed (Kwara),

Mohammed Isa (Kwara);

Adesola Omotade (Lagos);

Modupe Remi (Lagos);

Musa Mohammed (Nasarawa);

Ahmed Ibeto; Niger;

Susan Aderonke Folarin (Ogun);

Jacob Daudu (Ondo);

Afolayon Adeyemi (Osun);
1.Olaniyi (Oyo);

James Dmika (Plateau);

Haruna Abdullahi (Plateau);

Orji Ngofa (Rivers);

Sahibi Isa Dada (Sokoto);

Kabir Umar (Sokoto);

Jika Ado (Taraba);

Goni Zana (Yobe);

Garba T. (Zamfara);

Bala Mohammad (Zamfara); and

Ibrahim Dada (FCT).

LEAVE A REPLY